پاسارگاد یادگار کوروش کبیر

پاسارگاد، یکی از مهمترین جاذبه های دیدنی کشورعزیزمون ایران، است. این مجموعه اولین پایتخت امپراطوری بزرگ هخامنشی، یه به عبارتی اولین امپراطوری تاریخ بشری به حساب میاد. این مجموعه در نزدیکش شیراز در استان فارس قرار داره. باما همراه باشید تا بخش های مختلف این مجموعه را با هم مرور کنیم.

مقبره کوروش کبیر:

مقبره کوروش کبیر:

بدون شک مهمترین بنای مجموعه پاسارگاد ، همین آرامگاه کوروش کبیر است. این بنا از سنگ های سفید در زمان کوروش و به دستور خود شخص ایشان ساخته شده. این بنا در میان باغهای سلطنتی ساخته شده و در ساخت اون ازملاط استفاده نشده و این سنگهای عظیم با بست های دم چل چله ای به هم متصل شدند.

مجموعه سلطنتی پاسارگاد:

مجموعه سلطنتی پاسارگاد:

درست در میان مجوعه ، مکانی به نام چهارباغ ایرانی قرار دارد که مجموعه کاخ های سلطنتی پاسارگاد در این منطقه قرار داشته است. امروزه تنهای بقایایی از کاخ دروازه، کاخ بار عام، تالار عمومی، کاخ پذیرایی کوروش و کاخ مسکونی کوروش دوم به جا مانده است.

 مقبره کمبوجیه یا زندان سلیمان:

 مقبره کمبوجیه یا زندان سلیمان:

مقبره کمبوجیه که به اعتقاد عده ای از مورخین، در واقع آتشکده ای بجا مانده از دوران هخامنشی است، متعلق به اوایل حکومت هخامنشیان است. این بنا به زندان سلیمان نیز مشهور است. امروزه تنهای یک دیواره از این بنای عظیم باقی مانده است. در مسیربازدید از کاخ بار عام، این اثر زیبا قابل مشاهده است.

تل تخت پاسارگاد:

تل تخت پاسارگاد:

تل تخت یا دژ داریوش، به تخت مادر سلیمان هم شناخته میشه. در منابع تاریخی ذکر شده که داریوش بعد از ساختن تخت جمشید دستور داد که دژی دراطراف پاسارگاد بسازند. که این سازه ، در واقع قسمت باقی مانده از همین دژاست.

محوطه مقدس پاسارگاد:

محوطه مقدس پاسارگاد:

این منطقه شامل دوتا سکوی سفید رنگه که در زمان هخامنشیان به عنوان آتشدان در مراسم آیینی استفاده میشده. همچنین در فاصله 100 متری آتشدان ها، ساختاری خشتی اجاد شده بوده که البته امروزه به شکل تپه ای باقی مانده. در مطالعات تاریخی اینطور مشخص شده که این منطقه جهت مراسم آیینی  و تشریفات مذهبی و مراسم قربانی مورد استفاده قرار می گرفته است.

کاروانسرای مظفری پاسارگاد:

کاروانسرای مظفری پاسارگاد:

در زمان حکومت آل مظفر ، در داخل محوطه پاسارگاد،کاروانسرایی ساخته شده است. و نکته قابل توجه در ساخت این کاروانسرا این است که برای ساختش از سنگهای کاخ های پاسارگاد استفاده شده.

برای دسترسی به پاسارگاد ابتدا باید به شهر شیراز سفر کنید.

پس از آن می‌توانید با ورود به جاده‌ی شیراز-اصفهان از سعادت شهر گذشته و پس از ۲۰ کیلومتر از طریق جاده‌ی فرعی به سمت روستای مادر سلیمان حرکت کنید. بعد از طی کردن حدود 4 کیلومتر به پاسارگاد می رسید.

 

درباره ی نویسنده

client-photo-1
بهار قادری

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید