شما از یک مرورگر قدیمی استفاده می‌کنید!
برای استفاده بهتر از امکانات سفر‌به‌کام لطفا از یک مرورگر جدیدتر استفاده کنید.
برام مهم نیست! با همین مرورگر ادامه میدم...

هنوز نظری ثبت نشده است. اولین نفری باشید که نظر میدهد!

نظر نظر

امتیاز
کشور ایران
زبان فارسی
مذهب مسلمان
آب و هوا سردسیر
سوغات کماج، شیره انگور، کشمش، سیرتند، انگشت‌پیچ، قالی، گیوه، منبّت، عسل، نقل، گردو، سفال و سرامیک، خمیر صنل، حلواگردویی، روغن حیوانی، حلوا شکری، صنایع چرم، گیاهان دارویی، صابون محلی، قیسی
خلاصه

استان همدان یکی از استان‌های ایران است که از لحاظ گردشگری از غنی ترین استان های کشور به شمار می‌رود. مرکز این استان، شهر باستانی همدان است که مادها این شهر را هگمتانه نامیدند و همدان صورت جدید هگمتانه است. استان همدان از لحاظ جمعیت، چهاردهمین و از لحاظ مساحت، بیست و سومین استان کشور محسوب می‌گردد. جمعیت آن بر پایهٔ سرشماری سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۱٬۷۵۸٬۲۶۸ نفر بوده‌است.

توضیحات

یکی از کلان‌شهرهای ایران در منطقهٔ غربی و کوهستانی ایران و مرکز شهرستان و استان همدان است. این شهر در دامنهٔ کوه الوند و در بلندای ۱٬۷۴۱ متری از سطح دریا واقع شده‌ و از شهرهای سردسیر ایران به‌ شمار می‌آید. همدان قدیمی‌ ترین شهر ایران و از کهن ‌ترین شهرهای جهان و اولین پایتخت نخستین شاهنشاهی ایران، مادها بوده ‌است. گویش اکثریت مردم شهر همدان، فارسی با لهجه همدانی می‌باشد. در همدان اقلیتی از مردم ترک‌زبان نیز سکونت دارند. بیشتر ساکنان استان، مسلمان و پیرو مذهب شیعه‌ اند. در بعضی مناطق، مذهب اهل سنت و یارسان نیز وجود دارد، در ضمن اقلیت‌های مذهبی مانند، مسیحی، یهودی، زرتشتی نیز، به تعداد بسیار اندکی، ساکن هستند. الگوی خوراک و مواد غذایی تشکیل دهنده آن، تابع انواع محصولات کشاورزی و بومی موجود در منطقه است. در رژیم غذایی اهالی استان معمولاً محصولات کشاورزی به صورت خشکبار و تازه استفاده می‌شود. انواع آش مثل بروش، تله گنجی، کاچی، کلم قمری، بادمجان و آبگوشت، چنجه و نان‌ها شامل؛ گرده، کاک، کولره، ساجی، فتیر است. از جمله غذاهای اصیل همدان نوعی آبگوشت به اسم بُز باش است که مواد اصلی آن گوشت و سبزیجات خشک است. از انواع دیگر آبگوشت‌های اصیل استان همدان به اِیران شوربا و ترش شوربا می‌توان اشاره کرد. تعدادی از جاذبه های دیدنی این استان عبارتند از: غار علیصدر، هکده تفریحی گردشگری گنج‌نامه، دریاچه و سد اکباتان، آرامگاه باباطاهر عریان، آرامگاه ابوعلی سینا، تپه هگمتانه، آرامگاه حیقوق نبی، دشت میشان، گنبد علویان، سراب گیان، امامزاده حسین، بازار سنتی همدان، برج قربان، حمام تاریخی قلعه و موزه تاریخ طبیعی همدان.

همدان
همدان
همدان

مکان های مشابه