شیراز شهر گل و بلبل ایرانه و به خاطر تاریخ غنی، باغهای زیبا، مردم مهربان و مهمان نواز و زیبایی های طبیعی ای که داره، بی شک یکی از جذاب ترین شهرهاییه که همه حداقل یک بار باید بهش سفر کنیم. تاریخ در شیراز فقط به پرسپولیس ختم نمیشه و دیدن آثار به جا مونده از دوره زندیه و همینطور حکمرانان شیراز، شما رو به سفری به گذشته ها میبره. علاوه بر همه اینها، مقبره شاعرانی مثل سعدی، حافظ و خاجوی کرمانی در شیراز قرار داره که فضای معنوی اونها حسابی حال دلتون رو خوب میکنه. آرامگاه شاهچراغ و علی بن حمزه، در بافت قدیم شیرازه که به سفرتون رنگ و نور و معنویت بیشتری میبخشه.
گروه مشاورین سفر به کام در این مقاله به شما برنامه سفری به این شهر فوق العاده ارائه میده که بر اساس مبدا تهران طراحی شده، ولی اگه از شهرهای دیگه ایران قصد سفر به شیراز رو دارد میتونید بر همین اساس برنامه خودتون رو مشخص کنید.
در حال حاضر هرروز چند پرواز (حدود سیصد هزار تومان) از تهران به شیراز انجام میشه. علاوه بر این میتونید با قطار (حدود نود هزار تومان) یا اتوبوس (حدود هفتاد هزار تومان) هم سفر کنید و یا یا ماشین شخصی به سمتش برید.
برای جا به جایی در خود شهر میتونید از تاکسی های معمولی یا اسنپ (با قیمت خیلی مناسب تر)، اتوبوس های شهری، و برای چند مسیر از مترو استفاده کنید.

کجا بمونیم؟

هتل ها و اقامتگاه های سنتی متنوعی در شیراز هست که بسته به بودجه تون میتونید بهترینها رو انتخاب کنید. اگه در تعطیلات سفر میکنید، بهتره از یک ماه قبل اتاقهاتون رو رزرو کنید.
هتل ها: شیراز، چمران، هما، آریو برزن، کریم خان و…
اقامتگاه های سنتی: نیایش، پرهامی، پنج دری، گلستان راز، خانه باغ ایرانی و…
قیمت اقامتگاه های شیراز، از حدود 50 هزار تومان برای یک شب هر نفر شروع میشه.

کجا غذا بخوریم؟

خانه سنتی پرهامی
این خانه سنتی که حدود دویست سال قدمت داره، در بافت قدیم شیراز جا خوش کرده. اینجا علاوه بر اینکه میتونید غذاهای محلی خونگی رو با طعم های واقعی بچشید، اتاقهایی هم برای اقامت گردشگران موجوده. کلم پلو شیرازی و دمی گوجه رو حتما امتحان کنید و لذت ببرید. یادتون نره حتما صبح زود باهاشون تماس بگیرید و میزتون رو رزرو کنید، چون ظرفیتشون محدوده و همیشه پر از گردشگرهای ایرانی و خارجیه.
آدرس: کوچه رو به روی مسجد نصیرالملک
رستوران برنتین
یکی از رستورانهای قدیمی و صاحب سبک در شیراز، که برای نهار غذاهای ایرانی و برای شام فست فود سرو میکنه. پیشنهاد میکنیم هروقت به شیراز سفر کردید حتما پیش غذاهای جذاب، میگوپلو تند و ته چین گوشت این رستوران رو امتحان کنید و لذت ببرید.
آدرس: نبش کوچه پانزدهم ستارخان
رستوران هفت خوان
مجموعه ای از چند رستوران ایرانی و خارجیه که جذابترین قسمتش زیرزمینشه، جایی که رستوران سنتی با غذاهای خوشمزه ای مثل باقالی پلو ماهیچه و قلیه ماهی و موسیقی زنده، فضایی دل انگیز رو فراهم کرده.
آدرس: نبش کوچه هفدهم بلوار جدید قرآن
رستوران سنتی کته ماس
فضایی کاملا سنتی داره که پرسنلش با لباسهای سنتی و روی خوش ازتون پذیرایی میکنن، و هرشب موسیقی زنده و شاد اجرا میشه که حسابی حال و هواتون رو عوض میکنه. قیمه بادمجون و آلولاپلو رو اینجا امتحان کنید و لذت ببرید.
آدرس: سه راه نمازی

سوغاتی چی بخریم؟

آب نارنج، بهارنارنج، مسقطی، ادویه های رنگارنگ، دستبافتهای قشقایی
فاصله تهران تا شیراز، 930 کیلومتره و مدت زمان پرواز، یک ساعت و ربعه.
برای نوشتن برنامه سفر شیراز، تاریخ سفرتون رو انتخاب کنید و دست به کار بشید. برنامه این مقاله رو ببینید و به سلیقه خودتون تغییرش بدید و اگه سوالی داشتید با مشاورین سفر به کام در ارتباط باشید.

برنامه سفر شش روزه به شیراز

روز اول، حرکت به سمت شیراز

بهتره صبح زود سفرتون رو شروع کنید، و برای اینکه خستگی توی تنتون نمونه هر سه ساعت یک جا بین راه استراحت کنید. میتونید صبح حرکت کنید و شب برسید و اتاقتون رو تحویل بگیرید، یا یک شب رو در یکی از شهرهای بین راه مثل اصفهان، اقامت کنید و صبحش ادامه بدید.
اگه با قطار یا اتوبوس حرکت کردید، شبونه برید تا صبح روز بعد برسید.

روز دوم، بافت قدیم شیراز

مسجد نصیرالملک واقع در خیابان لطفعلی خان زند، بهترین گزینه برای شروع سفرتونه. در نیمه اول سال قبل از ساعت 9.5 صبح و در نیمه دوم سال قبل از ساعت 8.5 صبح به این مسجد برید چون در این زمان میتونید نورهای رنگی که در اثر تابش خورشید به شیشه های رنگی بوجود میان رو ببینید و حسابی عکاسی کنید.
بعد از اون به دیدن نارنجستان قوام برید که در نزدیکی مسجد قرار داره که زمانی محل سکونت قوام السلطنه، حکمران شیراز بوده و حالا یکی از زیباترین باغ موزه های این شهره.
بازدید بعدتون میتونه از خانه زینت الملوک که خواهر قوامه باشه، که در زیرزمینش موزه مردم شناسی قرار داره و مجسمه هایی از بزرگان ایران با توضیحاتی در رابطه با زندگی و اهمیت اونها رو میتونید ببینید.
برای نهار به خانه پرهامی برید که در کوچه رو به روی مسجد نصیرالملک واقع شده. البته بهتره برای اطمینان، از صبح میزتون رو رزرو کنید چون همیشه شلوغه.
بعد از کمی استراحت میتونید به مجموعه وکیل برید و حمام، مسجد و بازار وکیل به خصوص سرای مشیر رو بگردید.

روز سوم، پرسپولیس و پاسارگاد

اول به پاسارگاد برید و مقبره کوروش بزرگ رو ببینید، بعد نقش رستم و نقش رجب رو سر راهتون به تخت جمشید ببینید.
در تخت جمشید نهار بخورید و بعد حسابی در فضای 2500 سال قبل قدم بزنید.
به شیراز برگردید و گشتی در دروازه قرآن بزنید. میتونید سری به آرامگاه خاجوی کرمانی که در مجموعه دروازه قرآن واقعه بزنید، و بعد شام رو در رستوران سنتی هفت خان میل کنید.

روز چهارم، باغ گردی، سعدیه و حافضیه

صبح به دیدن باغ ارم برید که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده. گونه های مختلف گیاهی رو در این باغ عظیم گیاه شناسی ببینید و با منظزه عمارت اون عکاسی کنید. البته خود عمارت بازدید نداره.
برای بازدید یک عمارت زیبا که زیاد هم قدیمی نیست، به دیدن باغ عفیف آباد برید. زیر سایه درختان نارنج این باغ استراحت کنید و چایی بهارنارنج بتوشید، و از موزه نظامی اون دیدن کنید.
برای نهار به رستوران برنتین که در نزدیکی باغ عفیف آباد قرار داره برید.
بعد از نهار میتونید برای استراحت به محل اقامتتون برگردید.
بعد از یک استراحت جانانه، وقتی هوا رو به تاریکیه به سعدیه برید و به این شاعر بزرگمون ادای احترام کنید. بعد از سعدیه به حافظیه برید و از فضای معنوی اون در شب و موسیقی سنتی ایرانی که در محوطه پخش میشه فیض ببرید. برای شام به رستوران کته ماس برید و از پذیرایی سنتی اونها و موسیقی زنده لذت ببرید.

روز پنجم، طبیعت گردی

در اطراف شیراز جاذبه های طبیعی بسیار گسترده ای وجود داره. برای روز پنجم میتونید به روستای قلات، آبشار مارگون، تنگه براق، تنگه رغز، دریاچه مهارلو، چشمه شش پیر، دریاچه پریشان و… برید.
یکی از جاهایی که در تمامی فصول سال میتونید برید، دشت ارژن در شصت کیلومتری شیرازه. یک روز رو میشه در این دشت زیبا که در دامنه های زاگرس واقع شده سپری کرد، و از دیدن مناظر کوهستانی زیبا، آبشارها، دشت گل و دریاچه لذت برد.
غروب به شیراز برگردید و به دیدن آرامگاه شاهچراغ یا علی ابن حمزه برید که حال و هوای معنوی زیبایی داره.

روز ششم، بازگشت به تهران

مسجد نصیرالملک پرسپولیس بازار وکیل شیراز باغ ارم شیراز بازار وکیل شیراز

باغ ارم شیراز

بررسی تور

هیچ بررسی هنوز وجود ندارد.

ارسال یک نقد و بررسی

امتیاز