یزد زیبا در مرکز ایران به خاطر بافت متفاوت و خاص و قدمتی که داره همیشه مورد توجه سفردوستان ایرانی و خارجیست. این شهر کویری برخلاف تصور، در بعضی نقاط بسیار سرسبز است. باغهای دولت آباد در یزد و پهلوان پور در مهریز، نمونه هایی از این سرسبزی های در دل کویر هستند که به خاطر سیستم آبرسانی منحصربفردی که در بافت قدیم این استان وجود دارد و قناتهای مختلف، معروند و در فهرست میراث جهانی یونسکو هستند.
برای سفر به یزد میتونید از پرواز (حدود 300 هزار تومان) قطار (حدود شصت هزار تومان) و اتوبوس (حدود شصت هزار تومان) و یا ماشین شخصی استفاده کنید.
جاذبه هایی که میتونید در یزد ببینید علاوه بر سازه های خشتی، مجموعه امیرچخماق، مسجد جامع فهادان یزد، شهر قدیم یزد و محله فهادان، آتشکده زرتشت و باغ دولت آباد هست.
میتونید سفرتون رو به سمت اردکان ادامه بدید و به روستای خرانق برید. خرانق روستایی باستانی و تاریخی در نزدیکی اردکان در استان یزده که حدوداً 4500 سال قدمت داره. این روستا سازه‌های خشتی زیبایی داره که بکر و دست نخورده‌ست و کمتر کسی از وجودشون اطلاع داره و این باعث شده خیلی از ماها اسمش رو نشنیده باشیم؛ اما به علت منحصربفرد بودن و قدمتش یکی از مشهورترین مقاصد برای گردشگران خارجیه.
طبق اطلاعات تاریخی موجود، گفته می‌شه بناهای باقی مانده در این روستا از زمان پادشاهان ساسانی، مکانی برای استراحت بین‌راهی تاجرها در اون دوران بودند. مردم روستای خرانق امروزه بیشتر به کشاورزی مشغولند، اما به خاطر وجود معادن سنگ آهن، اورانیوم، روی و باریت این روستا اهمیت ویژه‌ای در اقتصاد ایران هم داره.  با سفر به خرانق می‌تونید از قلعه خشتی، منار جنبان، آسیاب‌های آبی و آب‌انبارها، مسجد جامع و حمام سنتی این روستای زیبا دیدن کنید و با هم کلام شدن با مردم مهربان و خونگرم محلی و شنیدن لهجه شیرین اونها، حس و حال ویژه‌ای به سفرتون بدید.
همینطور بهتون پیشنهاد میکنیم از زیارتگاه چک چک که مقدس ترین مکان برای زرتشتی هاست، دیدن کنید.
زیارتگاه چک چک در نزدیکی یزد، یکی از مقدس‌ترین مکان‌های زرتشتیان محسوب می‌شه که در بین کوه‌ها در نزدیکی اردکان یزد قرار گرفته و محل برگزاری آیین‌های سالانه زرتشتیه.

کجا بمونیم؟

هتل ها و اقامتگاه های سنتی یزد تنوع زیادی دارند و میتونید بر اساس بودجه تون انتخاب کنید. میتونید در هتل داد، مشیرالممالک، راه ابریشم، لاله، فیروزه و… اقامت کنید. هزینه اقامت برای هر نفر، از 80 هزار تومان شروع میشه.

کجا غذا بخوریم؟

رستوران های سنتی یزد که میتونید طعم خوب غذاها رو بچشید شامل رستوران هتل داد، رستوران هتل باغ مشیرالممالک، تالار یزد، ملک التجار.

چی سوغاتی بخریم؟

ترمه یزدی، باقلوا، کیک یزدی، قطاب

روز اول حرکت به سمت یزد

با ماشین شخصی صبح زود راه بیوفتید و با استراحت های بین راه، دم غروب به یزد برسید. اتاقتون رو تحویل بگیرید، و حسابی استراحت کنید که برای روز بعد آماده باشید.
اگه با قطار یا اتوبوس به یزد میرید هم شبونه راه بیوفتید و صبح روز بعد به یزد برسید.

روز دوم، یزدگردی

روز دومتون رو با عدسی های کافه پناهنده یزد در بافت قدیم شروع کنید، که شصت سال قدمت داره، فقط عدسی سرو میکنه و بسیار بین مردم محلی محبوبه.
بعد به دیدن مجموعه امیرچخماغ برید، شیرینی های خوشمزه حاج خلیفه رو امتحان کنید و سوغاتی بخرید، از زورخونه دیدن کنید و به مسجد جامع فهادان با مناره های بلندش نظری داشته باشید.
بعد از صرف نهار میتونید گشت و گذار در بافت قدیم شهر یزد رو شروع کنید، و از عظمت و سکوت جاری در سازه های خشتی لذت ببرید. یادتون نره حتما به پشت بام یکی از خونه ها برید تا نمای زیبای بافت قدیم شهر یزد رو ببینید. میتونید این کار رو در کافه هنر یزد انجام بدید، و با یک ویوی زیبا خستگی به در کنید.
غروب به آتشکده زرتشتیان برید و آتشی که 1500 ساله روشن نگه داشته شده رو ببینید، و بعد از صرف شام به استراحت بپردازید.

روز سوم، کویرگردی

قبل از شروع کویرگردی میتونید به دیدن باغ دولت آباد برید و بزرگترین بادگیر خشتی جهان به طول 33.8 متر رو به همراه سرسبزی های این باغ و سیستم آبرسانیش ببینید و بعد به کویر برید، تا از تفاوت های موجود در این منطقه لذت ببرید! در کویر میتونید روی رمل های طلایی قدم بزنید، به تماشای غروب زیبا بشینید، و نهار و شام رو در یکی از کمپ های کویری موجود در کویر یزد صرف کنید.

روز چهارم، اردکان، چک چک، خرانق و بازگشت به تهران

روز چهارم به سمت اردکان حرکت کنید و یک نیم روز رو به دیدن روستای خرانق و زیارتگاه چک چک اختصاص بدید. در روستای زیبای خرانق قدم بزنید و بناهای چندهزارساله رو ببینید، و با آیین های دین زرتشت در زیارتگاه چک چک آشنا بشید. نهار رو در اردکان صرف کنید و به سمت تهران حرکت کنید.

بررسی تور

هیچ بررسی هنوز وجود ندارد.

ارسال یک نقد و بررسی

امتیاز