می خوام براتون از سفر به تویسرکان بگم ، شهری  که شاید خیلیا اسمشو شنیده باشید اما بدلیل نزدیکی به یه شهر بزرگتر و معروف تر،تو سایه اون کمرنگ شده .

تویسرکان شهر گردو در قسمت جنوب شهر الوند و کوه همدان واقع شده و آب و هوای معتدل کوهستانی داره. این شهر درواقع بر روی ویرانه های شهر قدیمی رودآور ساخته شده است.

طبیعت زیبا و آثار تاریخی  شامل  پارک کمر بسته، خانه مسعودی، آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی، آرامگاه حیقوق نبی، پل دوران صفوی فرسفج، کاروانسرای شاه عباسی، درخت چنار کهنسال مسجد باغوار از دیدنی های این شهر هست.

بدلیل درختهای زیاد و چوب مرغوب ، مردم این شهرمصنوعات چوبی و منبت کاری زیبایی تولید می کنند.

جز گردو، سماق وبرگه زرد آلو و عسل دیگر سوغاتی های خوشمزه تویسرکانه.

از غذاهای معروف این شهر میشه از آش سماق، گل سینه و کوفته نخودی نام برد.

  •  چطور بریم تویسرکان :

اگر قصد داشته باشید باماشین شخصی از تهران به این شهر سفر کنید ،دو راه دارید.   مسیر اول  تهران -اتوبان ساوه -اتوبان ساوه –همدان یا کربلا، همدان-تویسرکان  و مسیر دوم تهران- اتوبان ساوه- سه راه سلفچگان- اراک- ملایر تویسرکان. که بنا بر زمان و یا شهرهایی که سر راهتون قرار گرفته می تونید مسیر خودتان را انتخاب کنید.

بصورت هوایی هم ابتدا پرواز به همدان وبعدبا ماشین سواری از جاده گنجنامه به تویسرکان تشریف ببرید.

  • اقامتگاه های پیشنهادی :

هتل فاران واقع در میدان امام خمینی حدود شبی 70 هزارتومن برای هر نفر

خانه معلم  در خیابان  شهید باهنر

البته با توجه به مسافت نه چندان زیاد با همدان میشه در اونجا مستقر شد و سفر یک روزه ای به تویسرکان داشت.

  • رستوران های پیشنهادی :

سفره خانه سنتی سراب خیابان شهید بهشتی

رستوران عمو اکبر خیابان انقلاب

رستوران ترکمان  چهار راه حافظ

فاصله تهران تا شهر تویسرکان 391 کیلومتر است . حدود 4ساعت و 35 دقیقه زمان لازم هست تا شما به این شهر زیبا برسید.

می توانید قسمتهایی از برنامه پیشنهادی را به سلقیه خودتان تغییر دهید.  اگه سوالی داشتید با مشاورین سفر به کام در ارتباط باشید.

 برنامه سفر 2 روزه به تویسرکان

روز اول:

برنامه پیشنهادی من بر طبق سفر با وسیله نقلیه شخصی هست. بهتره سفرتون رو صبح زود آغاز کنید که بتونید دربین راه توقف داشته باشید. از مناظر لذت ببرید عکاسی کنید و در نهایت در حوالی ظهر به تویسرکان برسید .

بعد از صرف ناهار می تونید به دیدن پارک زیبای کمر بسته بروید. پارک جنگلی کمر بسته یکی از جاذبه های طبیعی تویسرکان که بخاطر درختان چنار قدیمی و کهنسالی که داره بسیار دیدنی و حتما بهتون توصیه می کنم دیدنش رو از دست ندید. 6 تا درخت چنارکه انگار اطراف دایره ای روییده ان و با ارتفاعی حدود 30 متر سرشون رو تو اسمون گم کردن. بعضی محلیا  می گن که این درختا در اصل شاخه های هستن که از ریشه یه درختی که قرنها پیش قطع شده سبز شدن. که اگه اینجور باشه  قدمت این درخت مثل سرو ابرقو خیلی سال میشه. که البته راجع به این مسائل نیاز به تحقیق و کارشناسی اهل فن هست و من صرفا عقیده رایج محلی ها رو تعریف کردم.

 از دیگر جاذبه های که می تونی عصر به دیدنش برید، آرامگاه حیقوق نبی است. این آرامگاه  در خیابان چهار باغ شهید اصفهانی تویسرکان  قرار داد. این بنا یک برج مدور با سقفی مخروطی شکل است که بیش از 900 سال قدمت داردو متعلق به دوران سلجوقیان است.دیوارهای خارجی آرامگاه با طاق نماها و کاشی کاری زیبایی تزیین شده که شامل نقوش ستاره ای شش ضلعی یا  ستاره داوود است.  تندیسی از سنگ مرمر از حیقوق نبی  همراه نقاشی هایی از وی در موزه واتیکان ایتالیا نگهداری می شود.

حیقوق نبی به معنی در آغوش گرفته است . دلیل این نام گذاری ایشان به این دلیل  است که در دوران کودکی از دنیا می رود و  الیاس نبی او را در آغوش می گیرد و دعا می کند که خدا او را زنده کند. ایشان از پیامبران دارای کتاب بنی اسرائیل و از نسل حضرت موسی است. و نام وی در کتاب تورات عهد عتیق ذکر شده است. ایشان از جمله پیامبران قوم بنی اسرائیل است که بدست کوروش کبیراز دست بخت النصر ازاد شد و به ایران مهاجرت کرد.وی در منطقه‌ی رودآور،یا تویسرکان امروزی، ساکن شد و در همین منطقه نیز از دنیا رفت.

روز دوم:

پس از صرف صبحانه به دیدار بازار تاریخی تویسرکان بروید. دیدن خوشه های سماق تازه  و دیگر سوغات خوشمزه تویسرکان را از دست ندهید.  پس از آن به سمت آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی از عرفا و شعرای دوران شاه عباس صفوی بروید. وی در  دربار شاه عباس جایگاه رفیعی داشته از همین رو به دامادی شاه عباس نیزپذیرفته می شود. او پس از سالها زندگی در اصفهان به زادگاه خود باز می گردد و  بر فراز تپه  همینه ،خانقاهی بر پا كرده و بعدها در همین خانقاه به خاک سپرده  میشود. از مهمترین آثار وی ساقی نامه و سوگند نامه است.

خانه مسعودی در تویسرکان در محله شاهزادگان (خیابان انقلاب- دستغیب) مکان دیدنی دیگری است که بازدید از آن را حتما در برنامه خود جای دهید. این خانه تاریخی متعلق به دوران قاجار است و اکنون به عنوان موزه تاریخ و فرهنگ تویسرکان مورد استفاده قرارمی گیرد. خانه مسعودی ۲ طبقه دارد که هر طبقه یک اتاق اصلی و چند اتاق فرعی دارد که به یک پستو منتهی می شوند. در طبقه همکف اتاق شاه نشین، مهمترین قسمت این بنا است  که  در قسمت ورودی آن کتیبه ای قرار دارد که  تاریخ ساخت بنا را نشان میدهد. یعنی سال 1290 هجری قمری.تمام  سقف و دیوارهای این اتاق پوشیده از گچبری‌ها، آینه‌کاری‌ها و نقاشی‌های رنگ و روغن زیبایی است .در حاشیه بالایی دیوارهای این اتاق و در میان نقوش گچبری شده، تصاویری از پادشاهان ایران باستان با الهام از شاهنامه فردوسی با شیوه گراور نقش  گرفته است. در یکی از این تصاویر یک شاهزاده قاجار  را می بیند با کاغذی در دست .در بالای تصویر عبارت «گردآورنده این داستان، جلال‌پور فتحعلیشاه قاجار» به خط نستعلیق نوشته شده است.

بعد از دیدار از خانه مسعودی کمی از شهر خارج شوید تا به کاروانسرای شاه عباسی برسید. این کاروانسرا در ۵ کیلومتری جاده تویسرکان-کنگاورقرار دارد و قدمت آن به عصر صوفی باز می کردد. این کاروانسرا به سبک 4 ایوانی است و در طول سالیان متمادی استراحتگاه کاروان‌ها، بازرگانان و زائران بوده است.آثار کهن بدست آمده از این کاروانسرا در موزه شهر همدان نگهداری می شود. در میان این کاروانسرا چشمه آبی وجود داره که در تمامی فصول سال به یک میزان آبدهی داشته و آب بسیار گوارایی هم داره.

بعد از آن به سمت تویسرکان باز گشته و دو انتخاب پیش رو دارید. یکی این که برای ناهار به سفرخانه سراب رفته و سپس بازگشت به سوی تهران. و یا حرکت از جاده گنجنامه به سمت همدان و صرف ناهار در یکی از رستوران های گنجنامه یا جاده عباس آباد.  پیشنهاد من ، رستوران نعل اشکنه است که بعد از میدان عباس آباد قرار داره.

برنامه سفر به تویسرکان در این قسمت با راهی شدن به سمت تهران پایان می باید. اما اگر قبلا به همدان سفر نکردید پیشنهاد می کنم با برنامه سفر بعدی  مسیرخودتان را بعد از صرف ناهاردر گنجنامه به سمت همدان ادامه دهید.

در برنامه سفر همدان در خصوص جاذبه های آن بیشتر برایتان خواهم نوشت.

کاروانسرا شاه عباسی
سماق
گل سینه ،غذای محلی تویسرکان
خانه مسعودی ها
پارک کمر بسته

بررسی تور

هیچ بررسی هنوز وجود ندارد.

ارسال یک نقد و بررسی

امتیاز