سفر به تفلیس ، می تونه یکی از خاطره انگیز ترین سفرهای هر کسی بشه. گرجستان به عروس منطقه قفقاز شهرت داره. این کشور علاوه بر زیبایی از لحاظ دوره های زمین شناسی و باستان شناسی بسیار قدمت داره. گرجستان به نوعی شاهراه ارتباطی اروپا و آسیاست. این کشور در قسمت مرکز منطقه قفقاز و مابین دریای سیاه و دریای خزر واقع شده.

پایتخت گرجستان ، شهر تفلیس  و پایتخت گردشگری اون شهر ساحلی با تومی.البته علاوه بر این شهر ها، گرجستان شهر های دیدنی زیبای دیگه ای داره مثل کوتایسی، بروجومی، کازبگی وزوگدیدی …

مناظر دیدنی و زیبای گرجستان، می تونه شما رو جادو کنه. طبیعت رویایی، کوه های قفقاز و مناظری که چشم هر بیننده ای رو خیره می کنه.

علاوه بر اینها آنچه که سفر به تفلیس رو لذت بخش می کنه، وجود مردمی خونگرم و مهمان نواز . اونا به نوعی با شما برخورد میکنن که حس میکنید یکی از اعضای فامیل شما هستن. گرجی ها مردمی خوش قلب ودوست داشتنی هستن که براحتی با شما ارتباط برقرار می کنن و حتی اگر کلمه ای انگلیسی هم متوجه نشن راهی برای تعامل با شما پیدا می کنن واکثرا هر کاری از دستشان بر بیاد برای شما انجام میدن.

گرجی ها علاقه زیادی به موسقی و رقص دارن ، به همین دلیل شب های زنده ای دارن. شب های تفلیس بخصوص در اخر هفته پر جنب وجوش.در سفر به تفلیس، شبهای زیباش رو فراموش نکنید.

تفلیس شهری عجیبه که  وقتی در کوچه های باریک و سنگفرشش قدم می زنید، همون قدر لذت می برید که زمانی که تو خیابون مرجان ایشوویلی با ساختمان های زیبای یادگار از عصر طلایی معماری گرجستان قدم می زنید.

نکته قابل توجه که هست این که مردم گرجستان مردمی مذهبی هستن و تقریبا هر گوشه شهر که سرتون رو بچرخونید یه کلیسا خواهید دید. واحد پول گرجستان لاری هست.

برای سفر به تفلیس  هر 4 فصل سال رو پیشنهاد میکنم. هر فصل زیبایی و رنگ خاص خودش رو داره.

برای سفر به تفلیس هم از راه زمینی میشه سفر کرد هم هوایی. از ترمینال غرب آزادی تهران هر روزه برای تفلیس و در ماه هایی از سال برای باتومی اتوبوس هست. که در حال حاضر کرایه اش برای هر سر رفت یا برگشت 250 هزار تومنه. در زمان هایی که خلوت هست شاید کمتر هم فروخته بشه.

سفر به تفلیس به صورت هوایی ، بصورت هر روزه باپروازهایی از  ایرلاین های مختلف از تهران و شهر های بزرگ مثل مشهد و اصفهان انجام می شه.

با ماشین شخصی خودتان هم می تونید از طریق مسیرترکیه تهران_بازرگان- ترابزون- باتومی-  وارد گرجستان بشید و یا از طریق تهران- مرز نوردوز- ایروان- تفلیس. البته از ایروان و باکو برای تفلیس قطار هم وجود داره.

هتل های تفلیس از شبی 50 لاری به بالا قیمت دارن و هاستل ها از شبی 10-15 لاری به بالا. همچنین در تفلیس امکان اجاره خانه و آپارتمان هم وجود داره.

برنامه سفر تفلیس به صورت هوایی هست. پرواز از فرودگاه امام خمینی به فرودگاه تفلیس.

روز اول:

 برای روز اول بعد از صرف صبحانه به دیدن شهر تفلیس برید. برای شروع پیشنهاد میکنم  به میدان فیلارمونیا رفته که ابتدای خیابان روستاوولیه. از اونجا خیابان را پیاده طی کنید. در نیمه راه می تونید مجسمه شوتا روستاوولی نویسنده معروف گرجستان رو مشاهده کنید. این شخص خیلی براشون اهمیت داره و یه شخصی مثل فردسی برای ماست. و تو اکثر شهر های گرجستان خیابان اصلی شهر به نام ایشون. مثل شهر های کوتایسی، با تومی. مک دونالد روستاوولی هم همونجا قرار داره. بعد از اون خیابان رو ادامه بدید تا برسید به میدان آزادی. مجسمه زیبای طلایی در بالای اون  می درخشه.

نمای این میدان بسیار زیباست و مرکز خرید بزرگ گلوریا در فاصله 200 متری همین میدان قرار داره. بعد از بازدید ازمیدان به سمت خیبان لسلیدزه برید. خیابان تقریبا در جهت خلاف روستاوولی و ضلع دیگه میدان قرار داره. سر تا سر این خیابان پر از کافه ها و رستوران های زیاد که می تونید ناهارتان رو همونجا میل کنید.در خیابان 2 تا رستوران ایرانی هم قرار داره . اما حتما بهتون پیشنهاد می کنم غذاهای گرجی رو امتحان کنید. برا ناهار خاچاپوری بخورید یا خینکالی.

بعد از استراحت و صرف ناهار همان خیابان رابه سمت پایین ادامه بدید تا به منطقه زیبای شاردنی برسید.. سمت راست شما بالای ارتفاع کارتلیس ددا یا مادر گرجستان قرار داره و ناری قلعه

پیشنهاد می کتنم برای این که خستگی پیاده روی و گردش روزانه رو در بکنید به حمام های سولفور بیرد. بهترینشون حمام شاه عباس که برای 1 ساعت یک حمام اختصاصیش حدود 70 لاری- حموم های عمومی هم هست که نفری3 لاری

بعد از حمام به هتل برگشته کمی استراحت کنید و برای صرف شام به سمت شاردنی تشریف ببرید. سر تا سر خیابون کافه و رستوران همراه با موزیک زنده است.

روز دوم:

روز دوم با تاکسی به کلیسای سامبا یا سامبیا برید. که بزرگترین کلیسا ارتدوکس جهانه. حدود 1ساعت زمان برای عکاسی و دیدن نیاز هست. بعد از از بازدید از کلیسا کمی پیاده روی کنید به سمت پایین خیابان می تونید کاخ ریاست جمهوری رو هم از بیرون ببیند.  و مجدد با  تاکسی به سمت  منطقه شارنی برگردید. برای ناهار به رستوران 24/24 برید. رستوران خیلی شلوغیه و اصلا نباید زمانی که خیلی گرسنه هستید اونجا برید چون معمولا فاصله بین سفارش گرفتن غذا تا اماده شدنش 1ساعت طول میکشه. بعد از استراحت و صرف ناهار به سمت پارک برید و با تله کابین به سمت بالا برید. اگر قصد دارید ناری قلعه رو هم ببینید بلیط 1 طرفه بخرید چون مسیر زیادی رو باید برای  دیدن قلعه برید . اگر بخواهید با تله کابین برگردید بالا باید همون مسیر طولانی رو مجدد به سمت بالا برگردید .پس بهترین راه اینه که بلیط یک طرفه بگیرید و برگشت بعد از دیدن قلعه  مسیر پله ها رو تا پایین پیاده بر گردید.  بلیط تله کابین 4 لاری مسیر یک طرفه و دو طرفه 7 لاری. به بالا که رسیدید اگر به سمت راست حرکت کنید به سمت مجسمه کارتلیس ددا یا مادر گرجستان خواهید رفت. مجسمه زنی است که در یک دستش شمشیر داره برای دشمنان گرجستان و در دست دیگش جام شراب برای دوستان گرجستان.

این محل دید پانورامایی نسب به کل تفلیس خواهید داشت و با دوربین هایی که در ازا 1لاری کار می کنن می تونید کل شهر رو ببینید.

بعد از دیدن مجسمه مادر مسیراومده  رو برگردید و به سمت ناری قلعه برید.. این بنایکی از قدیمی ترین بناهای شهر تفلیس و در قرن 4 میلادی به دست ایرانی ها ساخته شده و خود گرجی ها بهش می گن ناریکالا.

اگر از مسیر پله ها برگردید در خیابان پایینی می تونید کلیسا سنت جورج رو هم ببینید

 با تاکسی به هتل بر گردید و بعد از استراحت برای شام و قدم زدن در شبهای زیبای تفلیس آماده بشید.

روز سوم:

با تاکسی به دریاچه لاکپشت ها برید . می تونید تا بعد از ناهار در اونجا استراحت کنید و از محیط زیبای دریاچه استفاده کنید و  یا اگر در فصل مناسبی سفر کردید ، شنا کنید و افتاب بگیرید.

با تاکسی به سمت رود کورا منطقه شاردنی برگردید. مجسمه بزرگ دیوید آمغماشمبلی پادشاه گرجستان رو می بینید که در کنارش کلیسایی قرار داره. می تونید از کوچه کناری گذر کنید و از پله ها بالا برید و از کلیسا بازدید کنید. بعد از اون وارد پارک ریکه بشید و غروب رو روی پل صلح مشاهده کنید. شب هنگام چراغهای تعبیه شده روی پل روشن میشن و نمای زیبایی به رود کورا می بخشن.

روز چهارم:

اگر قصد خرید دارید پیشنهاد می کنم به ایست پوینت برید. مرکز خرید بزرگی که البته روباز هست و تمامی برندها اونجا شعبه دارن. مک دونالد و کینگ برگر هم هست. همچنین فروشگاههای زنجیره ای کارفور، شعبه تفلیس هم اونجا قرار داره. مرکز خرید دیگه ای که می تونید برای خریدبه اون مراجعه کنید ، تبلیسی مال هست. همچنین مرکز خرید گلوریا تو خیابان روستاوولی هم گزینه دیگه است و البته سراسر خیابان پکینی  و روستاوولی هم فروشگاه های زیادی داره.

روز پنجم:

صبح به خیبان زیبای مرجان ایشولی برید البته این خیابان هم روزش زیباست هم شبش. کل خیابان کافه و رستوران های مختلفی و ساختمان های زیبایی از دوران معماری عصر طلایی گرجستان در اون مشاهده خواهید کرد. لذت قدم  زدن در خیابان مرجان ایشویلی در شب رو هم حتما تجربه کنید. بعد از آن به باغ وحش تفلیس برید. ورودی 4 لاری هست. حیوونای جالبی داره. مثلامی تونید کرگدن و از نزدیک ببینید.

بعد از بازدید از باغ وحش با تاکسی به قسمت اولد تبلیسی، یا مرکز قدیمی شهر برید. دررستورانهای متعددش غذاتون رو نوش جان کنیدو و استراحت کنید و از کوچه های زیباش لذت ببرید. در این منطقه بازدید از برج ساعتش رو فراموش نکنید. یه برج غیر عادی تقریبا کج وکوله که  توسط کارگردان عروسکی، رزو گابریا ساخته شده و شما حس می کنید واقعا این ساعت از تو دل قصه های اونجا سر دراورده. بعد از برج ساعت کلیسای آنچیسخاتی باسیلیکا رو هم ببینید. اگر از این منطقه خارج بشید به خیابان Erekle II میرسید که اگر به سمت شیب خبایان حرکت کنید رود کورا و پل صلح در روبروی شما قرار دارد.

روز ششم:

بعد ازصبحانه و بستن چمدان و تحویل اتاق به سمت فرودگاه رفته و به تهران باز خواهید گشت.

البته تفلیس مکانهای دیدنی بسیار زیاد دیگه ای داره که اگر توان راه رفتن وگشتن دارید بهتون توصیه می کنم حتما از دستشون ندید. دستفروشای پل داری بریج،هتل قدیمی لندن، استون هنج وپرسه زدن در خیابان های تفلیس و …

کلیسای سامبا.بزرگترین کلیسای ارتدوکس جهان
خاچاپوری- غذای ملی گرجستان
چورج خلا- خوراکی سوغاتی گرجستان
خیابان شاردنی تفلیس
خیابان مرجان ایشوولی تفلیس
میدان آزادی تفلیس
برج ساعت تفلیس- old town clock tower

بررسی تور

هیچ بررسی هنوز وجود ندارد.

ارسال یک نقد و بررسی

امتیاز